«دو چرخه مرد محکوم و سه‌چرخه» فرناندو آرابال تجدید چاپ شد

دومین چاپ کتاب «دو چرخه مرد محکوم و سه‌چرخه» اثر فرناندو آرابال، نمایشنامه‌نویس، فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما، از بنیان‌گذاران تئاتر وحشت، با ترجمه اصغر نوری روانه کتابفروشی‌ها شد. نخستین چاپ این کتاب در سال 1390 منتشر شده بود.

 کتاب حاضر حاوی دو نمایشنامه با عنوان‌های «دوچرخه مرد محکوم» و «سه‌چرخه» است. نمایشنامه «دوچرخه مرد محکوم» داستان پیانیست تازه‌کاری با نام «ویلورو» است که «تاسلا» نامزدش مدام او را به بهتر نواختن تشویق می‌کند. دو مرد و فردی به نام «پازو» در محل تمرین ویلورو هستند که مدام او را به باد تمسخر می‌گیرند و ویلورو در حالی که ترسیده و وحشت‌زده است، به نواختن ادامه می‌دهد. مردان دست‌ و پای او را می‌بندند؛ اما باز او به طریقی می‌نوازد. ویلورو حتی با مشاهده این که مردان قصد آزار تاسلا را دارند دست از نواختن نمی‌کشد و سرانجام به دست پازو کشته می‌شود و کسی که تابوتی برای او می‌آورد، تاسلا است.»

 نمایشنامه «سه چرخه» نیز داستان دو دوست را روایت می‌کند که سه‌چرخه‌ای خریده و از راه چرخاندن بچه‌ها با آن پول درمی‌آورند.

 در بخشی از مقدمه مترجم بر این کتاب آمده است: «... نمایشنامه‌های آرابال سرشارند از خیال، ریشخند و شواهد تاریخی، اما هیچ ارتباطی به واقع‌گرایی بی‌روح و رویا‌پردازی اغراق‌آمیز ندارند. این آثار مخاطب را سردرگم می‌کنند و برمی‌انگیزند؛ دلیل جذابیت‌شان دقیقا همین است. آثاری عمیقا سیاسی و به‌طرز سرخوشانه‌ای روشن‌بین، یاغی و بی‌قیدوبند که نشانه‌های روشنی از زمانه‌ ما را در خود دارند.»

 نشر افراز دومین چاپ «دوچرخه مردم محکوم و سه‌چرخه» فرناندو آرابال را با ترجمه اصغر نوری با شمارگان هزار و 100 نسخه، 120 صفحه و بهای هفت هزار و 700 تومان روانه کتابفروشی‌ها کرده است.

/ 0 نظر / 40 بازدید